Ad
Ad
Ad
Dom i wnętrze

Niwaki dla początkujących – od czego zacząć?

Pinterest LinkedIn Tumblr

Binsai zna każdy, kto chociaż przez moment był zainteresowany hodowlą roślin pokojowych. Miniaturowe drzewka cieszą oczy w mieszkaniach. Niwaki to rośliny, które uprawiane są tak jak bonsai lecz w ogrodach. Co warto o nich wiedzieć?

Jak wybrać odpowiednie gatunki drzew?

Niwaki to drzewka, które hodowane są wyłącznie w ogrodach. Istnieje wiele odmian roślin, które świetnie się do tej hodowli nadają. Warto wybierać drzewka, które rosną powoli, gdyż wtedy dużo łatwiej będzie takie drzewko pielęgnować i formować.

Dużą popularnością cieszy się sosna, która jest drzewem o powolnym wzroście. Znane są okazy, które mają nawet 700 lat. Warto pamiętać, że zarówno w uprawie bonsai, jaki i niwaków nie jest najważniejszy sam efekt, ale obserwowanie procesu wzrostu i kształtowania rośliny.

Cisy to kolejna roślina, która jest idealna w hodowli niwaków. Są zielone przez cały rok. Wyglądają bardzo atrakcyjnie w postaci kul, które mogą być większe lub mniejsze. Jest to drzewo, które daje ogromne możliwości, ale trzeba się przy nim napracować.

Jałowce to roślina, która ma około 60 odmian. Tworząc ogród wyłącznie na podstawie jałowców można osiągnąć niezwykłe efekty. Ich zaletą jest duża wytrzymałość. Radzą sobie z suszą oraz mrozem. Są wyjątkowo giętkie i odporne na nieporadne cięcia. Są to rośliny, które są idealne dla początkujących ogrodników.

Jak rozpocząć ciecie?

Chcąc stworzyć ogród z niwaków nie trzeba sadzić nowych drzew. Warto skoncentrować się na tych, które mają już kilka lat. Są duże, rozłożyste, a często również pokrzywione, co jest ich dodatkowym atutem.

Początkujący ogrodnicy często boją się konkretnych cięć, by nie uszkodzić drzewka lub nie zniszczyć kompozycji. Są to zbędne obawy. Im bardziej rośliny są przycinane, tym ładniej będą rosły. Przycinanie niwaków należy rozpocząć od dołu. W ten sposób można odmłodzić drzewko i usunąć nadmiar gałęzi, który jest widoczny już na pierwszy rzut oka. W ten sposób można uformować chmurki, kule czy talerze.

Warto wiedzieć, że ran nie trzeba zasklepiać preparatami przeciwgrzybicznymi. Drzewo samo poradzi dobie z raną wytwarzając żywicę. Do pracy należy używać sekatora ręcznego. Bardzo ważne jest, by cięcie przeprowadzić w odpowiednim momencie. Pierwsze cięcie wiosenne powinno być wykonane na przełomie marca i kwietnia. Ostatnie w czerwcu lub lipcu. Dzięki temu roślina samodzielnie jest w stanie wygoić rany po cieciach i bez problemu przetrwa zimowe miesiące.

Więcej informacji znajdziesz na stronie niwaki.

Comments are closed.

https://4fun.tv/news/ubezpieczenie-samochodu-jak-sprawdzic-co-zrobic-gdy-wygasa Barowy stół kuchenny i dwa taborety Kwietnik kubik w stylu loft z drewna i metalu