Rozwód burzy cały porządek dotychczasowego życia. Rozłąka małżonków wpływa nie tylko na ich życie, ale również życie ich dzieci. Aby dzieci w jak najmniejszym stopniu odczuły zmiany w relacjach rodzinnych, rozwodzący się małżonkowie szukają najlepszego sposobu na podzielenie opieki nad dzieckiem. Coraz większą popularnością cieszy się opieka naprzemienna. Czym charakteryzuje się taki podział obowiązków? Sprawdź!
Czym jest opieka naprzemienna?
Opieka naprzemienna zakłada równe sprawowanie opieki nad dzieckiem przez rodziców w porównywalnych okresach. Oznacza to, że dziecko w ciągu miesiąca może przebywać dwa tygodnie u mamy, a kolejne dwa – u taty. Taki podział opieki nie zaburza więzi dziecka z rodzicem, daje możliwość równego udziału każdego z rodziców w procesie wychowawczym, zapewnia sprawiedliwy podział obowiązków. Aby opieka naprzemienna miała sens, obojgu rodzicom powinna przysługiwać pełnia władzy rodzicielskiej.
Co ciekawe, opieka naprzemienna nie ma swojej definicji w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym. Jednak sądy orzekające w sprawach rozwodowych mogą ustanowić taki podział obowiązków, kierując się innymi przepisami zawartymi w aktach prawnych, przede wszystkim art. 58 i 107 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.
Opieka naprzemienna a alimenty
Ustanowienie naprzemiennej opieki rodzicielskiej wiąże się z równym podziałem wydatków. Zdaniem sądów, oboje rodzice powinni dzielić się wszelkimi wydatkami związanymi z utrzymaniem dziecka, zapewnieniem mu bezpieczeństwa czy dostępu do edukacji i specjalistycznej opieki medycznej. Tym samym odstępuje się od zasądzenia alimentów od jednego z rodziców.
Comments are closed.