Ad
Ad
Ad
Motoryzacja

Kolizja drogowa – co warto wiedzieć?

Pinterest LinkedIn Tumblr

Każdy, nawet ostrożny kierowca może stać się uczestnikiem kolizji. Ważne jest, aby w stresującej sytuacji zachować zimną krew i dopełnić wszystkich formalności pozwalających ubiegać się o odszkodowanie. Czym różni się kolizja drogowa od wypadku? Co powinieneś zrobić, jeśli zostaniesz poszkodowany? Sprawdź!

Kolizja drogowa a wypadek

Zastanawiasz się, jaka jest różnica między kolizją a wypadkiem? Kolizja drogowa jest zdarzeniem, w którym nie ucierpiała żadna osoba. Z kolei w wyniku wypadku dochodzi nie tylko do  uszkodzeń pojazdów, ale również śmierci lub urazów osób w nim uczestniczących.

Obowiązkiem osób uczestniczących w kolizji jest zapewnienie bezpieczeństwa sobie i innym uczestnikom ruchu drogowego. W pierwszej kolejności należy usunąć pojazdy na bok (o ile jest taka możliwość) i odpowiednio oznaczyć miejsce zdarzenia. Kolejnym krokiem jest sporządzenie oświadczenia sprawcy o kolizji, które będzie podstawą do likwidacji szkody. W niektórych przypadkach (na przykład kiedy sprawca nie przyznaje się do winy albo któryś z kierowców jest pod wpływem alkoholu) konieczne jest wezwanie policji. Winny zdarzenia może zostać ukarany mandatem. W tym roku minimalna kara za spowodowanie zagrożenia w ruchu drogowym wynosi aż 1000 zł.

Co należy zrobić?

Obie strony biorące udział w kolizji powinny spisać protokół zdarzenia – dokument, który pozwoli poszkodowanemu ubiegać się o zadośćuczynienie od ubezpieczyciela. W dokumencie należy zawrzeć następujące informacje: miejsce, datę i godzinę kolizji, dokładne okoliczności i przebieg zdarzenia, dane samochodów, dane kierowców, numery polis. Dokument powinien być sporządzony w dwóch egzemplarzach. Muszą znaleźć się na nim podpisy obu stron. 

Comments are closed.