Ad
Ad
Ad
Ciekawe

Emigracja zarobkowa Polaków

Pinterest LinkedIn Tumblr

W poszukiwaniu lepszych zarobków i życia na wyższy poziomie bardzo często decydujemy się na emigrację zarobkową. Może być ona sezonowa lub trwała, co z kolei musi wiązać się z przeprowadzką siebie lub całej rodziny. Jakie kraje wybieramy najczęściej? Dlaczego? O czym pamiętać decydując się na wyjazd za granicę?

Praca u naszych zachodnich sąsiadów

Nie ma wątpliwości, że to właśnie Niemcy jako kraj są przez nas najczęściej wybierane jako docelowy kraj emigracji zarobkowej. Nasz zachodni sąsiad nie tylko oferuje liczne stanowiska pracy, ale też zapewnia liczne zasiłki i dodatki dla obcokrajowców, którzy postanowią osiedlić się w jego granicach i legalnie pracować. Dlaczego Polacy stawiają właśnie na Niemcy? Podstawą jest tu względna bliskość do Polski oraz możliwość w miarę szybkiego przedostania się do ojczyzny – zarówno drogą lotniczą, jak i samochodem czy koleją. Drugim aspektem jest przyjazne prawo podatkowe oraz łatwa droga na odzyskanie podatku z Niemiec

Warto zwrócić uwagę na to, że pracodawcy niemieccy, zwłaszcza w korporacjach i dużych przedsiębiorstwach, kładą duży nacisk na szkolenia i kursy dla swoich pracowników. To olbrzymia szansa dla zatrudnionych na zdobycie dodatkowej wiedzy oraz na podniesienie swoich kwalifikacji. 

Wsparcie dla rodzin przeprowadzających się do Niemiec

Decydując się na zmianę pracy koniecznie pomyślmy o tym, jak zapewnić stabilny byt i opiekę naszym bliskim, którzy przeprowadzają się z nami. Rodzice mogą wnioskować o Kindergeld – jest to zasiłek rodzinny przysługujący na każde dziecko do 24 roku życia, pod warunkiem kontynuowania nauki oraz dla dzieci niepełnosprawnych (o ile niepełnosprawność została określona przez lekarza przed ukończeniem 18 roku życia). O Kindergeld możemy starać się po uzyskaniu pełnego obowiązku podatkowego, czyli po ok. 6 miesiącach stałej pracy. 

Comments are closed.